See adaptoitunut on Wiktionary
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "verb form"
},
"expansion": "adaptoitunut",
"name": "head"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"form_of": [
{
"word": "adaptoitua"
}
],
"glosses": [
"past indicative connegative of adaptoitua"
],
"id": "en-adaptoitunut-fi-verb-vz5fyaAS",
"links": [
[
"adaptoitua",
"adaptoitua#Finnish"
]
],
"tags": [
"connegative",
"form-of",
"indicative",
"past"
]
}
],
"word": "adaptoitunut"
}
{
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kuollut",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "47/kuollut",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "adaptoitunut",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneet",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitunut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitunutta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneeseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneelta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneelle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneeksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoituneiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoituneetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitunein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kuollut",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "47/kuollut",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kuollut",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "adaptoituneeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitunuttani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneeseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneeltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneelleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoituneikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoituneettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kuollut",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "adaptoituneesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitunuttasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneeseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneeltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneeksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoituneiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoituneettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kuollut",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "adaptoituneemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitunuttamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneeseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneeltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneeksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoituneiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoituneettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kuollut",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "adaptoituneenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitunuttanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneeseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneeltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneeksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoituneiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoituneettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kuollut",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "adaptoituneensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitunuttaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitunuttansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneeseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneeltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneeltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneelleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoituneeksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoituneikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoituneiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoituneettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "past active participle"
},
"expansion": "adaptoitunut",
"name": "head"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "adaptoitun",
"2": "a",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-kuollut"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "28 72",
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "27 73",
"kind": "other",
"name": "Finnish kuollut-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "27 73",
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "26 74",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"form_of": [
{
"word": "adaptoitua"
}
],
"glosses": [
"past active participle of adaptoitua"
],
"id": "en-adaptoitunut-fi-verb-O7JDV8TR",
"links": [
[
"adaptoitua",
"adaptoitua#Finnish"
]
],
"tags": [
"active",
"form-of",
"participle",
"past"
]
}
],
"word": "adaptoitunut"
}
{
"categories": [
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish kuollut-type nominals",
"Finnish non-lemma forms",
"Finnish past active participles",
"Finnish verb forms",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries"
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "verb form"
},
"expansion": "adaptoitunut",
"name": "head"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"form_of": [
{
"word": "adaptoitua"
}
],
"glosses": [
"past indicative connegative of adaptoitua"
],
"links": [
[
"adaptoitua",
"adaptoitua#Finnish"
]
],
"tags": [
"connegative",
"form-of",
"indicative",
"past"
]
}
],
"word": "adaptoitunut"
}
{
"categories": [
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish kuollut-type nominals",
"Finnish non-lemma forms",
"Finnish past active participles",
"Finnish verb forms",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries"
],
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kuollut",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "47/kuollut",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "adaptoitunut",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneet",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitunut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitunutta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneeseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneelta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneelle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneeksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoituneiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoituneetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitunein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kuollut",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "47/kuollut",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kuollut",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "adaptoituneeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitunuttani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneeseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneeltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneelleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoituneikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoituneettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kuollut",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "adaptoituneesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitunuttasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneeseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneeltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneeksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoituneiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoituneettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kuollut",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "adaptoituneemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitunuttamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneeseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneeltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneeksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoituneiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoituneettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kuollut",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "adaptoituneenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitunuttanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneeseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneeltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneeksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoituneiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoituneettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kuollut",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "adaptoituneensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitunuttaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitunuttansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneeseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneeltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneeltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneelleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoituneeksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoituneikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoituneiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoituneettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituneineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituneinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "past active participle"
},
"expansion": "adaptoitunut",
"name": "head"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "adaptoitun",
"2": "a",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-kuollut"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"form_of": [
{
"word": "adaptoitua"
}
],
"glosses": [
"past active participle of adaptoitua"
],
"links": [
[
"adaptoitua",
"adaptoitua#Finnish"
]
],
"tags": [
"active",
"form-of",
"participle",
"past"
]
}
],
"word": "adaptoitunut"
}
Download raw JSONL data for adaptoitunut meaning in All languages combined (22.0kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.